Skip to content

291 Evergreen Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Oct 31, 2001

Property Information

Block383.24
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,454
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
52%
Improvement Value:$120,000
48%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,458+5.2%
2024$6,138+3.5%
2023$5,930+1.3%
2022$5,855+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$149,000
DeedBook 10605, Page 196

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 5641, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1970