Skip to content

285 Evergreen DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
May 2, 1996

Property Information

Block383.24
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,202
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
46%
Improvement Value:$155,500
54%
Total Assessment$285,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,374+5.2%
2024$7,009+3.5%
2023$6,772+1.3%
2022$6,686+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 5369, Page 14

Property Sale

SaleMulti
$41,500
DeedBook 3873, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1970