Skip to content

276 Evergreen Dr.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Date
Jun 7, 2016

Property Information

Block383.25
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,226
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
53%
Improvement Value:$116,600
47%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,434+5.2%
2024$6,115+3.5%
2023$5,909+1.3%
2022$5,834+1.6%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,226DeedBook 16427, Page 1445Recorded6/22/2016

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 5481, Page 566

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 5127, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1980