Skip to content

316 Evergreen DrBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$225,500
Last Sale Date
Dec 30, 2014

Property Information

Block383.25
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,192
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
57%
Improvement Value:$102,000
43%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,057+5.2%
2024$5,757+3.5%
2023$5,562+1.3%
2022$5,492+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$225,500

From:

To:

Sq Ft1,192DeedBook 15976, Page 1056Recorded1/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 1960