Skip to content

324 Evergreen Dr.Brick, NJ 08723

Built 1964

Last Sale Date
Jun 23, 2000

Property Information

Block383.25
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,200
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
54%
Improvement Value:$110,800
46%
Total Assessment$240,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,220+5.2%
2024$5,912+3.5%
2023$5,712+1.3%
2022$5,640+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 10128, Page 1495

Property Built

Built

Year Built: 1964