Skip to content

354 Evergreen Dr.Brick, NJ 08723

Built 1967

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 18, 2014

Property Information

Block383.26
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,626
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
53%
Improvement Value:$115,300
47%
Total Assessment$245,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,336+5.2%
2024$6,022+3.5%
2023$5,819+1.3%
2022$5,745+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,626DeedBook 15833, Page 697Recorded6/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1967