Skip to content

366 Evergreen Dr.Brick, NJ 08723

Built 1961

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Sep 18, 2003

Property Information

Block383.26
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,716
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,100
51%
Improvement Value:$128,100
49%
Total Assessment$262,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,773+5.2%
2024$6,437+3.5%
2023$6,219+1.3%
2022$6,141+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$239,000
DeedBook 11688, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1961