Skip to content

370 Evergreen Dr.Brick, NJ 08723

Built 1956

Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
Dec 17, 2013

Property Information

Block383.26
Lot32.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,411
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,700
51%
Improvement Value:$129,800
49%
Total Assessment$263,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,806+5.2%
2024$6,469+3.5%
2023$6,250+1.3%
2022$6,171+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$288,000

From:

To:

Sq Ft1,411DeedBook 15715, Page 1204Recorded12/26/2013

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 13603, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1956