Skip to content

390 Evergreen DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$204,000
Last Sale Date
Mar 14, 2014

Property Information

Block383.26
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,184
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
47%
Improvement Value:$148,300
53%
Total Assessment$278,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,188+5.2%
2024$6,832+3.5%
2023$6,601+1.3%
2022$6,518+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$204,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 15767, Page 378Recorded3/20/2014

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 10909, Page 1710

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 5644, Page 169

Property Sale

SaleMulti
$131,500
DeedBook 4805, Page 467

Property Sale

SaleMulti
$49,900
DeedBook 3740, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1970