Skip to content

343 Spruce DrBrick, NJ 08723

Built 1969

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jun 28, 2023

Property Information

Block383.27
Lot102
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,116
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
56%
Improvement Value:$102,100
44%
Total Assessment$232,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,995+5.2%
2024$5,698+3.5%
2023$5,505+1.3%
2022$5,436+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,116DeedBook 19433, Page 1229Recorded7/17/2023

Property Sale

SaleMulti
$111,000
DeedBook 5767, Page 59

Property Sale

SaleMulti
$39,500
DeedBook 3758, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1969