Skip to content

367 Spruce Dr.Brick, NJ 08723

Built 1968

Last Sale Price
$44,900
Last Sale Date
Jun 19, 1980

Property Information

Block383.27
Lot79
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,212
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
54%
Improvement Value:$112,200
46%
Total Assessment$242,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,006+5.4%
2024$5,696+3.7%
2023$5,495+1.3%
2022$5,422+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$44,900
DeedBook 3926, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1968