Skip to content

279 Spruce Dr.Brick, NJ 08723

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2002

Property Information

Block383.28
Lot95
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,326
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
50%
Improvement Value:$133,100
50%
Total Assessment$265,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,860+5.2%
2024$6,520+3.5%
2023$6,300+1.3%
2022$6,220+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$113,500
DeedBook 5578, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 1976