Skip to content

290 Spruce Dr.Brick, NJ 08723

Built 2022

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block383.29
Lot12.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16.5
DescriptionA-2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,628
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
33%
Improvement Value:$259,800
67%
Total Assessment$389,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,069+5.2%
2024$9,570+210.3%
2023$3,084+0.0%
2022$3,084
Property History

Property Sale

Sale
$499,900
Sq Ft2,628DeedBook 19096, Page 543Recorded7/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022