Skip to content

294 Spruce DrBrick, NJ 08723

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2012

Property Information

Block383.29
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,928
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
47%
Improvement Value:$148,700
53%
Total Assessment$278,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,199+5.2%
2024$6,842+3.5%
2023$6,611+1.3%
2022$6,527+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$387,000
DeedBook 12707, Page 1942

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 10868, Page 1525

Property Built

Built

Year Built: 1968