Skip to content

302 Spruce Dr.Brick, NJ 08723

Built 1968

Last Sale Price
$383,000
Last Sale Date
Mar 1, 2023

Property Information

Block383.29
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,216
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
57%
Improvement Value:$97,700
43%
Total Assessment$227,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,881+10.1%
2024$5,340+9.0%
2023$4,901+1.4%
2022$4,833+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$383,000
Sq Ft1,216DeedBook 19319, Page 536Recorded3/9/2023

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5640, Page 108

Property Sale

SaleMulti
$99,900
DeedBook 5207, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1968