Skip to content

319 Dogwood DrBrick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Mar 27, 1996

Property Information

Block383.29
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,664
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
46%
Improvement Value:$156,000
54%
Total Assessment$288,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,462+5.2%
2024$7,092+3.5%
2023$6,853+1.3%
2022$6,766+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$146,000
DeedBook 5354, Page 963

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 5132, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1994