Skip to content

297 Dogwood DrBrick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$281,000
Last Sale Date
Oct 30, 2018

Property Information

Block383.29
Lot69
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,044
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,300
52%
Improvement Value:$124,000
48%
Total Assessment$256,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,620+5.2%
2024$6,292+3.5%
2023$6,079+1.3%
2022$6,003+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$281,000

From:

To:

Sq Ft1,044DeedBook 17291, Page 1760Recorded11/7/2018

Property Sale

Sale
$155,661

From:

To:

Sq Ft1,044DeedBook 17179, Page 1693Recorded7/18/2018

Property Sale

Sale
$201,000

From:

To:

Sq Ft1,044DeedBook 17101, Page 644Recorded5/2/2018

Property Sale

SaleMulti
$193,000
DeedBook 11530, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1965