Skip to content

333 Dogwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 2019

Last Sale Price
$439,900
Last Sale Date
Aug 7, 2019

Property Information

Block383.30
Lot111
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,419
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
33%
Improvement Value:$274,800
67%
Total Assessment$407,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,521+5.2%
2024$9,999+3.5%
2023$9,661+1.3%
2022$9,539+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$439,900
Sq Ft2,419DeedBook 17570, Page 1877Recorded8/14/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$107,500

From:

To:

DeedBook 17223, Page 579Recorded8/29/2018