Skip to content

364 Spruce Dr.Brick, NJ 08723

Built 1989

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Jun 28, 2000

Property Information

Block383.30
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,771
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
47%
Improvement Value:$146,600
53%
Total Assessment$276,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,145+5.2%
2024$6,791+3.5%
2023$6,561+1.3%
2022$6,478+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 10137, Page 1373

Property Sale

SaleMulti
$136,500
DeedBook 5612, Page 31

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5117, Page 967

Property Built

Built

Year Built: 1989