Skip to content

388 Spruce Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$314,900
Last Sale Date
Dec 1, 2017

Property Information

Block383.30
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,585
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,200
50%
Improvement Value:$133,300
50%
Total Assessment$266,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,884+5.2%
2024$6,543+3.5%
2023$6,321+1.3%
2022$6,241+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$314,900

From:

To:

Sq Ft1,585DeedBook 16959, Page 79Recorded12/5/2017

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 13595, Page 128

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 12172, Page 765

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5091, Page 62

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4830, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1970