Skip to content

333 Birch Bark DrBrick, NJ 08723

Built 1976

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Jul 8, 1994

Property Information

Block383.31
Lot100
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,324
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
44%
Improvement Value:$165,400
56%
Total Assessment$295,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,630+5.2%
2024$7,252+3.5%
2023$7,007+1.3%
2022$6,918+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 5180, Page 854

Property Sale

SaleMulti
$54,000
DeedBook 3785, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1976