Skip to content

356 Dogwood DrBrick, NJ 08723

Built 1973

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block383.31
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,884
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,700
46%
Improvement Value:$151,400
54%
Total Assessment$281,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,261+5.2%
2024$6,901+3.5%
2023$6,668+1.3%
2022$6,583+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft1,884DeedBook 19811, Page 159Recorded10/7/2024

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5225, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1973