Skip to content

343 Birch Bark Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Jun 16, 1998

Property Information

Block383.31
Lot90
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,630
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
50%
Improvement Value:$129,000
50%
Total Assessment$259,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,698+5.2%
2024$6,366+3.5%
2023$6,151+1.3%
2022$6,073+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 5588, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1970