Skip to content

288 Dogwood DrBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 1, 2014

Property Information

Block383.32
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
56%
Improvement Value:$103,200
44%
Total Assessment$233,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,024+5.2%
2024$5,725+3.5%
2023$5,532+1.3%
2022$5,462+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 15869, Page 1557Recorded8/13/2014

Property Sale

SaleMulti
$259,900
DeedBook 12328, Page 983

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 5665, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1960