Skip to content

295 Birch Bark Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 11, 1997

Property Information

Block383.32
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description2SF-P 1 2174
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,174
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,600
41%
Improvement Value:$189,300
59%
Total Assessment$320,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,289+5.2%
2024$7,878+3.5%
2023$7,612+1.3%
2022$7,515+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5487, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1985