Skip to content

287 Birch Bark Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2003

Property Information

Block383.32
Lot70
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,294
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
47%
Improvement Value:$156,600
53%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,597+5.2%
2024$7,220+3.5%
2023$6,976+1.3%
2022$6,888+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$8,500
DeedBook 3838, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 1960