Skip to content

293 Emerald DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jun 19, 2023

Property Information

Block383.34
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,100
54%
Improvement Value:$114,400
46%
Total Assessment$247,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,393+5.2%
2024$6,076+3.5%
2023$5,871+1.3%
2022$5,796+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,248DeedBook 19426, Page 1072Recorded7/10/2023

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5135, Page 959

Property Built

Built

Year Built: 1970