Skip to content

280 Emerald Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2025

Property Information

Block383.35
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,560
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,400
54%
Improvement Value:$113,900
46%
Total Assessment$247,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,388+5.2%
2024$6,071+3.5%
2023$5,866+1.3%
2022$5,792+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$282,500

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 16479, Page 1335Recorded8/16/2016

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 14310, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1965