Skip to content

281 Timberline Pl.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 1992

Property Information

Block383.35
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,663
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
50%
Improvement Value:$133,500
50%
Total Assessment$266,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,881+5.2%
2024$6,540+3.5%
2023$6,319+1.3%
2022$6,239+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 48040, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1970