Skip to content

275 Timberline Pl.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Apr 10, 2018

Property Information

Block383.35
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.4

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G 1553
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,553
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,700
50%
Improvement Value:$131,700
50%
Total Assessment$265,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,855+5.2%
2024$6,516+3.5%
2023$6,295+1.3%
2022$6,216+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft1,553DeedBook 17085, Page 1872Recorded4/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1970