Skip to content

335 Huxley Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2015

Property Information

Block383.36
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,600
57%
Improvement Value:$102,100
43%
Total Assessment$236,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,114+5.2%
2024$5,811+3.5%
2023$5,615+1.3%
2022$5,544+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 5082, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1965