Skip to content

318 Mulberry Pl.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$312,500
Last Sale Date
Sep 15, 2005

Property Information

Block383.37
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,256
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
55%
Improvement Value:$106,700
45%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,189+5.2%
2024$5,882+3.5%
2023$5,683+1.3%
2022$5,611+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$312,500
DeedBook 12833, Page 395

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 11484, Page 333

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 10530, Page 1791

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5524, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1970