Skip to content

346 Birch Bark Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block383.38
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.4

Building Details

Building Class16
Description1SFG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,440
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
51%
Improvement Value:$127,600
49%
Total Assessment$260,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,731+5.2%
2024$6,398+3.5%
2023$6,181+1.3%
2022$6,103+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,440DeedBook 19185, Page 1190Recorded10/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960