Skip to content

305 Dartmouth Ct.Brick, NJ 08723

Built 1998

Last Sale Price
$468,000
Last Sale Date
Oct 6, 2017

Property Information

Block383.40
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,724
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,700
33%
Improvement Value:$264,800
67%
Total Assessment$395,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,216+5.2%
2024$9,710+3.5%
2023$9,381+1.3%
2022$9,263+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$468,000

From:

To:

Sq Ft2,724DeedBook 16931, Page 321Recorded11/9/2017

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 5598, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1998