Skip to content

385 Lake Shore DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jan 26, 1993

Property Information

Block383.40
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,118
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,700
43%
Improvement Value:$194,700
57%
Total Assessment$339,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,517+5.4%
2024$8,082+3.6%
2023$7,801+1.3%
2022$7,699+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5046, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1970