Skip to content

419 Lake Shore Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Feb 5, 2016

Property Information

Block383.41
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,868
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,700
36%
Improvement Value:$260,900
64%
Total Assessment$407,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,528+5.2%
2024$10,007+3.5%
2023$9,668+1.3%
2022$9,546+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$352,000

From:

To:

Sq Ft2,868DeedBook 16315, Page 735Recorded2/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1970