Skip to content

429 Shoreline Pl.Brick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2018

Property Information

Block383.41
Lot9.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,332
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,900
47%
Improvement Value:$164,200
53%
Total Assessment$307,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,932+5.2%
2024$7,539+3.5%
2023$7,284+1.3%
2022$7,192+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$259,999
DeedBook 10659, Page 439

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5117, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1984