Skip to content

442 Mulberry Pl.Brick, NJ 08723

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2025

Property Information

Block387.41
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,404
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,500
48%
Improvement Value:$141,400
52%
Total Assessment$272,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,049+5.2%
2024$6,700+3.5%
2023$6,473+1.3%
2022$6,391+1.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$439,900
Sq Ft1,404DeedBook 19151, Page 378Recorded8/31/2022

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 14931, Page 1467

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5618, Page 95

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5209, Page 122

Property Sale

Sale
$142,100
DeedBook 4905, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4732, Page 495