Skip to content

532 Ocean Terr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1962

Last Sale Price
$1,425,000
Last Sale Date
Aug 9, 2001

Property Information

Block4.20
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class19
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,236
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,220,600
69%
Improvement Value:$548,300
31%
Total Assessment$1,768,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,691+5.2%
2024$43,426+3.5%
2023$41,958+10.2%
2022$38,065+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$1,425,000
DeedBook 10504, Page 1003

Property Built

Built

Year Built: 1962