Skip to content

504 Lakeside TerrBrick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Oct 5, 2018

Property Information

Block400.02
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,326
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,400
45%
Improvement Value:$180,200
55%
Total Assessment$328,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,238+5.4%
2024$7,817+3.6%
2023$7,544-2.0%
2022$7,696+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,326DeedBook 17269, Page 1912Recorded10/16/2018

Property Sale

Sale
$296,000
DeedBook 15435, Page 1095

Property Built

Built

Year Built: 1965