Skip to content

460 Birch Bark Dr.Brick, NJ 08723

Built 2001

Last Sale Price
$419,500
Last Sale Date
Nov 28, 2017

Property Information

Block400.02
Lot4.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2212
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,212
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,900
38%
Improvement Value:$246,100
62%
Total Assessment$396,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,229+5.2%
2024$9,722+3.5%
2023$9,393+1.3%
2022$9,274+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$419,500

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 16966, Page 570Recorded12/12/2017

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 16161, Page 967Recorded8/13/2015

Property Sale

Sale
$244,900
DeedBook 10515, Page 1811

Property Built

Built

Year Built: 2001