Skip to content

429 Crestview TerrBrick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block400.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,740
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,300
51%
Improvement Value:$140,700
49%
Total Assessment$287,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,413+5.2%
2024$7,046+3.5%
2023$6,808+1.3%
2022$6,722+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 18084, Page 1990Recorded10/5/2020

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 10414, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1965