Skip to content

405 Birch Bark DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 24, 1996

Property Information

Block400.04
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,872
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
51%
Improvement Value:$144,100
49%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,597+5.2%
2024$7,220+3.5%
2023$6,976+1.3%
2022$6,888+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5414, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1970