Skip to content

419 Birch Bark DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 1, 2020

Property Information

Block400.04
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,800
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,900
53%
Improvement Value:$132,100
47%
Total Assessment$283,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,310+5.2%
2024$6,948+3.5%
2023$6,713+1.3%
2022$6,628+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,800DeedBook 17884, Page 1904Recorded5/12/2020

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 12537, Page 1917

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 5554, Page 222

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 4746, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1970