Skip to content

426 Winding WayBrick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 29, 2013

Property Information

Block400.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,012
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
47%
Improvement Value:$165,400
53%
Total Assessment$314,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,121+5.2%
2024$7,719+3.5%
2023$7,458+1.3%
2022$7,363+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,012DeedBook 15681, Page 519Recorded11/8/2013

Property Built

Built

Year Built: 1965