Skip to content

424 Sloping Hill TerBrick, NJ 08723

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2022

Property Information

Block400.05
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,012
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,100
47%
Improvement Value:$166,800
53%
Total Assessment$315,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,160+5.2%
2024$7,755+3.5%
2023$7,493+4.8%
2022$7,148+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968