Skip to content

421 Winding Ct.Brick, NJ 08723

Built 1968

Last Sale Date
Jan 23, 2024

Property Information

Block400.05
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,872
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,300
52%
Improvement Value:$140,600
48%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,488+5.2%
2024$7,117+3.5%
2023$6,876+1.3%
2022$6,789+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968