Skip to content

413 Winding WayBrick, NJ 08723

Built 1982

Owner
---
Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Mar 11, 2025

Property Information

Block400.05
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,036
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,800
47%
Improvement Value:$167,800
53%
Total Assessment$317,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,204+5.2%
2024$7,797+3.5%
2023$7,533+1.3%
2022$7,438+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft2,036DeedBook 19960, Page 1910Recorded3/24/2025

Property Built

Built

Year Built: 1982