Skip to content

407 Winding WayBrick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 1997

Property Information

Block400.05
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2405
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,405
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,100
34%
Improvement Value:$289,700
66%
Total Assessment$438,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,334+5.2%
2024$10,773+3.5%
2023$10,408+1.3%
2022$10,277-3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 4852, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1986