Skip to content

405 Winding WayBrick, NJ 08723

Built 1971

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Sep 25, 2024

Property Information

Block400.05
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,516
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,100
41%
Improvement Value:$220,800
59%
Total Assessment$373,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,658+5.2%
2024$9,179+3.5%
2023$8,869+1.3%
2022$8,757+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,516DeedBook 19819, Page 594Recorded10/16/2024

Property Sale

Sale
$398,000

From:

To:

Sq Ft2,516DeedBook 15889, Page 581Recorded9/10/2014

Property Sale

SaleMulti
$145,750
DeedBook 4947, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1971